Test Çözerken Ne Yapmalıyım?


Test çözerken belkide en önemli şey kendi mantığınızı değilde sorunun mantığını bulmaya çalışmaktır. Bunun için de:


Önce soru çok dikkatli okunmalı, tam olarak anlaşıldıktan sonra cevapla ilgili fikir yürütmelisiniz. Soru kökü anlaşılmadığı sürece cevabı düşünmek hızınızı düşürecektir. Zamana karşı yarışıp tam olarak anlamadığınız bir soruda cevaplar üzerinde fikir yürütmek hüsranla sonuçlanabilir.

En fazla, tamamen, mutlaka, sadece, her zaman, en az, en önemli, her zaman, asla, yalnızca, değildir, ulaşılmaz, ilk, gibi vurgulanan kelimelere çok dikkat ediniz.

Diğer en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de, sorudaki altı çizili ifadelerdir. Bunları tüm cümle içindeki diğer kelimelerden daha dikkatli okuyup ifadesini anlamalı ve hataya sebebiyet vermemelisiniz.

Uzun sorular yapı itibarıyla kısa sorulara göre içlerindeki anlatılmak istenen asıl ifade hakkında daha kolay sinyal verirler. O yüzden uzun soruları okurken dikkatinizi çeken cümlelerin altını çizerseniz anlam ve zaman bakımından avantaj elde edebilirsiniz.

Cevap şıkları birbirine çok benziyorsa ve bir türlü emin olamıyorsanız şıkları tek tek eleme yöntemine gidebilirsiniz.

Cevap kodlamalarını sorunun cevabını bulduğunuz ve emin olduğunuz anda kodlayınız. Kodlama esnasında çok ufakta olsa zihnimiz dinlenir ve yeni sorular için hazır olur. Ayrıca toplu kodlama esnasındaki hızlı karalamalarda soru kaydırma ve yanlış işaretlemenin önüne geçmiş olursunuz.

Kafanızı kurcalayan ve sizi strese sokmuş sorular olduğunda onları işaretleyerek es geçmeli emin olduğumuz soruları çözdükten sonra motive olmuş şekilde geri dönüp bu soruları yapmalıyız.

Sınavda strese kapıldıysak ve bunu bir türlü engelleyemiyorsak, kısa süreliğine gözlerinizi kapatıp bu gün için nasıl hazırlandığınızı ve en önemlisi de gerçekten hazır olduğunuzu ve hiç bir şeyin bu gerçeği değiştirmeyeceğini düşünerek zihninizi temizleyin.

Başarılar...

0 görüntüleme

Tel:0212 542 0076  / info@uzmanakademi.com.tr  / 

Merkez :Zuhuratbaba Mah. İncirli Cad. Asiller Sokak No 2 Kat 2 BAKIRKÖY

Şube 2 :Halkalı merkez Mah. Karakol sok. No:1/1 My plaza KAT 2  KÜÇÜKÇEKMECE

Şube 3 :Cumhuriyet Mah. Atatürk Bulvarı No: 3 KAT 2 Beycity Avm BEYLİKDÜZÜ

Şube 4 :Barboros Mah. Nuhkuyusu Cad. No:78 Kat 1  ÜSKÜDAR