Kitap Okurken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

-Bir şeyler okurken çevre faktörü bizim için neredeyse en önemli husustur. Sizin kendinizi rahat hissedebileceğiniz ve okuduklarınız üzerinde tam olarak odaklanabileceğiniz bir yer seçmeniz, daha hızlı okurken anlama oranınızı da arttırmanızda sizleri bir adım öne taşır.


-Okuma esnasındaki vücut duruşunuz çok önemlidir. Sizlere hafif dik, oturur pozisyonda kitap okumanızı tavsiye ederiz.


-Okuduğunuz metin ile aranıza en az 30-40 cm mesafe koymayı da ihmal etmeyiniz.


-Okurken dudak ile değil mutlaka göz ile okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz.


-Bir şeyler okurken bir çoğumuzun yaşadığı problem gündelik hayatımıza dair imgelerin aklımıza gelip bizlere odaklanma sıkıntısı yaşatmasıdır. Böyle durumlarda 15-20 saniye gözlerinizi kapatıp zihninizi temizlemeye çalışmak faydalı olacaktır.


-Özellikle yapılan hızlı okumalarda metni bir bütün olarak görüp esas anlatılmak istenen vurgulu ifadeyi anlamaya çalışabilirsiniz.


-Uzun süren okuma eyleminden sonra gözlerimizi dinlendirmemiz de ayrı bir önem taşır. O yüzden arada camı açın ve uzaktaki cisimlere odaklanarak gözlerinizi dinlendirmeyi ihmal etmeyin.


-Dilerseniz, okuduğunuz kitaptan aldığınız hissiyat ile örtüşecek müzik seçimleri yapabilir, okuma yaparken kendinizi kitabın içine daha iyi çekebilirsiniz.


-Kitap okumayı bir mecburiyet olarak görüp kendinizi zorlamayın. Gerçekten bunu istediğiniz ve okumaktan zevk alabileceğinizi düşündüğünüz zamanlar yapın.


-Okuma alışkanlığı edinmek ya da bu alışkanlığınızı daha sağlıklı sürdürebilmek için kendinize haftanın belirli günlerinde belirli okuma saatleri koyabilirsiniz. Bu çok etkili bir yöntemdir.


-Kendinizi trend kitapları okumaya zorlamak yerine, sevdiğiniz tarzda kitaplar okumak bu konuda devamlılık sağlanması adına çok önemli bir husustur.


-Başladığınız bir kitabı hemen kısa sürede bitirmek için telaş yapmayınız. İstediğiniz ve keyif aldığınız sürece okumaya devam ederseniz iyi bir okuma alışkanlığı kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.


-Kitaplar ile filmler arasındaki en önemli farklılık, kitaplarda kahramanların hislerine ayrıntılı yer verilmesidir. Okuduğunuz karakterlerin hislerini çok iyi anlamaya çalışın.


-Eğer bir roman okuyorsanız, olayda bahsi geçen kahramanlarla özdeşleşme sağlayabilir, kendi hayatınızdakilere benzetmeler yaparak kitaptan çok daha fazla keyif alabilirsiniz.


-Kitap okumayı istiyor ancak bunu bir türlü alışkanlık haline getiremiyorsanız şunu düşünün: Bir kere başladığınızda sizin hayatınıza ne gibi değişimler yaşanacak? İnanılmaz şeyler dediğinizi duyar gibiyiz. O zaman ne duruyorsunuz haydi başlayın...

28 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Sadece Hızlı Okuma mı?

Hızlı okuma kursu sadece hızlı okumaya yarayan bir kurs değildir. Bu kursun ilk ve en belirgin hedefi öğrencinin anlayarak hızlı okumasıdır.